Forum Marilyn Monroe


Strefa czasowa: UTC + 1


Teraz jest 28 marca 2024, o 16:00



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ciekawostki
PostNapisane: 23 grudnia 2015, o 03:37 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
1.
Zajęła następujące miejsca w rankingach i plebiscytach:
* 1999 r. - 1. miejsce - "Najbardziej seksowna kobieta XX wieku" wg magazynu "People";
* 2011 r. - 3. miejsce - "Najgorętsza kobieta wszech czasów" wg magazynu "Men's Health".

2.
Po jej śmierci, Elton John, by uczcić jej pamięć, nagrał piosenkę Candle In The Wind. Oryginalny jej tekst jest autorstwa Berniego Taupina, z wydanej w 1973 roku płyty "Goodbye Yellow Brick Road".

3.
W grudniu 1953 roku pojawiła się na okładce pierwszego numeru magazynu "Playboy".

4.
Była brana pod uwagę do roli Holly Golightly w filmie Śniadanie u Tiffany'ego, jednak angaż ostatecznie otrzymała Audrey Hepburn.

5.
Ubiegała się o rolę Gruszeńki w adaptacji powieści Dostojewskiego Bracia Karamazow, producenci filmu jednak uznali jej kandydaturę za niedorzeczny pomysł. Postać tę zagrała Maria Schell.

6.
Billy Wilder zaproponował jej główną rolę kobiecą w filmie Słodka Irma, ale odrzuciła ją, ponieważ nie zgodziła się zagrać prostytutki. Angaż otrzymała Shirley MacLaine.

7.
Bardzo pragnęła zagrać pannę Adelaide w ekranizacji broadwayowskiej sztuki Faceci i laleczki, jednak w postać tę wcieliła się odtwórczyni tej roli na scenie - Vivian Blaine.

8.
Zmarła na skutek przedawkowania środków uspakajających w Los Angeles (Kalifornia, USA). Została pochowana na tamtejszym Westwood Memorial Park, krypta nr 24.

9.
Była brana pod uwagę do roli Baby Doll Meighan w dramacie Laleczka. W postać tę wcieliła się Carroll Baker.

10.
Kandydowała do roli Lily Green w filmie Kobieta na lato. Postać tę zagrała Joanne Woodward.

11.
Wytwórnia Columbia chciała "wypożyczyć" ją od Foxa do filmu Bannion, ale jej cena okazało się za wysoka i rolę dostała Gloria Grahame.

12.
W latach 50. liczono na jej udział w Obławie z Marlonem Brando. Film powstał jednak jakiś czas po jej śmierci z udziałem Jane Fondy.

13.
Bardzo chciała zagrać rolę Nefer w ekranizacji Egipcjanina Sinuhe. Ostatecznie angaż otrzymała Bella Darvi.

14.
Zrezygnowała z zagrania w komedii Do widzenia, Charlie, a rolę tą dostała Debbie Reynolds.

15.
Film Pięciu Mężów Pani Lizy z Shirley MacLaine, był początkowo planowany przez Foxa jako komedia z Monroe w roli głównej.

16.
Aktorka bardzo chciała zagrać prostytutkę Sadie w telewizyjnej wersji Deszczu Somerseta Maughama, którego reżyserem miał być Lee Strasberg. Realizacja projektu nigdy nie doszła do skutku.

17.
Nie chciała wystąpić w komedii Jak być bardzo, bardzo sławnym. W roli Curly Flagg wystąpiła Sheree North.

18.
Odmówiła zagrania Angeli Rossini w Pięknej złośnicy uznając rolę za fatalną. Ostatecznie angaż otrzymała Sophia Loren.

19.
Miała zaplanowany ślub na dzień 8 sierpnia 1962 z byłym mężem - Joe DiMaggio. Jednak trzy dni wcześniej Marilyn zmarła, a tego dnia odbył się jej pogrzeb.

20.
W 1974 roku została wydana autobiografia Marilyn pt. My Story.

21.
Jej podobiznę wykorzystano w reklamie perfum Dior "J'adore".

22.
Wystąpiła w następujących reklamach:
* 1950 r. - papierosy Wilton;
* 1951 r. - szampon do włosów Rayve, buty marki City Club;
* 1952 r. - puder w płynie Tru-Glo marki Westmore;
* 1953 r. - napój Coca Cola; szampon do włosów Lustre-Creme.

23.
Ma dwójkę przyrodniego rodzeństwa: siostrę Berniece Baker Miracle i brata Roberta.

24.
Specjalnie do ról w filmach Rzeka bez powrotu i Pół żartem, pół serio nauczyła się grać na gitarze i ukulele.

25.
Rola Zeldy w filmie Pocałuj mnie, głuptasie była pisana dla niej. Jednak angaż ostatecznie otrzymała Felicia Farr.

26.
Miała wcielić się w Evelyn Nesbit w filmie The Girl in the Red Velvet Swing. Ostatecznie stwierdzono jednak, że w wieku 29 lat jest za stara na rolę siedemnastolatki i zaangażowano o 7 lat młodszą Joan Collins.

27.
Jest absolwentką Actors Studio w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).

28.
Wygrała casting do roli Meg Mogan w filmie Czerwony dom, jednak ostatecznie reżyser Delmer Daves stwierdził, że nie będzie pasować do Lona McCallistera - gwiazdora filmu. Angaż otrzymała Allene Roberts.

29.
Była rozważana do roli Emmeline Foster w filmie Błękitna laguna, jednak stwierdzono, że w wieku 23 lat jest zbyt dojrzała do roli nastolatki. Ostatecznie angaż otrzymała o 3 lata młodsza Jean Simmons.

30.
Reżyser John Huston jak i John Garfield pragnęli, by wcieliła się w Lolitę Valdés w filmie Obcy, jednak stanowczo sprzeciwił się temu producent Sam Spiegel. Angaż ostatecznie otrzymała Roberta Haynes.

31.
Brała udział w castingu do roli Billie Dawn w filmie Urodzeni wczoraj. Jednak producent Harry Cohn obawiał się, że nie przysporzy to popularności jego produkcji. Angaż ostatecznie otrzymała jednak Judy Holliday - odtwórczyni tej roli na Broadwayu.

32.
Reżyser Henry King pragnął, by wcieliła się w Nellie Halper w filmie Wait Till the Sun Shines, Nellie, jednak producent Darryl F. Zanuck miał inne plany wobec niej. Ostatecznie angaż otrzymała Jean Peters.

33.
Ubiegała się o rolę Candy w filmie Kradzież na South Street, jednak reżyser Samuel Fuller stwierdził, że jest zbyt "seksowna", by zagrać wiarygodnie. Angaż ostatecznie otrzymała Jean Peters.

34.
Odrzuciła rolę Mamie Stover w filmie The Revolt of Mamie Stover, gdyż scenariusz odbiegał od pierwowzoru książki. Zresztą wyjechała wtedy do Nowego Jorku, by zająć się swoim przedsiębiorstwem wraz z fotografem Miltonem Greenem. Ostatecznie angaż otrzymała Jane Russell.

35.
Była jedną z kandydatek do roli Katie "Babe" Williams w filmie Piżamowa rozgrywka. Ostatecznie angaż otrzymała Doris Day.

36.
Pierwotnie miała wcielić się w Jessicę Drummond w filmie Czterdzieści rewolwerów, jednak reżyser Sam Fuller nie mógł sobie jej wyobrazić w takiej roli. Ostatecznie angaż otrzymała Barbara Stanwyck.

37.
Była rozważana do roli Lady Brett Ashley w filmie Słońce też wschodzi, jednak producent Darryl Zanuck stanowczo się temu sprzeciwił. Ostatecznie angaż otrzymała Ava Gardner.

38.
Była rozważana do roli Ginny Moorhead w filmie Długi tydzień w Parkman. Ostatecznie angaż otrzymała jednak Shirley MacLaine.

39.
Odrzuciła rolę Simone Pistache w filmie Kankan. Angaż ostatecznie otrzymała Shirley MacLaine.

40.
Pragnęła wcielić się w Betty Preisser w filmie W środku nocy, jednak faworytką Harry'ego Cohna była jego "nowa Rita Hayworth" - Kim Novak, która ostatecznie otrzymała angaż.

41.
Była zainteresowana rolą Jan Morrow w filmie Telefon towarzyski, gdyż bardzo podobał jej się scenariusz Stanleya Shapiro. Angaż ostatecznie otrzymała jednak Doris Day.

42.
Odrzuciła rolę Loli Loli w filmie Błękitny anioł. Angaż ostatecznie otrzymała May Britt.

43.
Pomimo początkowego zainteresowania odrzuciła rolę Lillian Corning w filmie Paryski blues, gdyż nie spodobała jej się ostateczna wersja scenariusza. Angaż otrzymała Joanne Woodward.

44.
Była rozważana do roli Gittel Moski w filmie Dwoje na huśtawce. Angaż ostatecznie otrzymała jednak Shirley MacLaine.

45.
Jean-Paul Sartre pragnął by wcieliła się w Cecily Koertner w filmie Doktor Freud, jednak John Huston nie rozważał ponownej współpracy z Marilyn po filmie Skłóceni z życiem. Ostatecznie angaż otrzymała Susannah York.

46.
Była rozważana do tytułowej roli w filmie Kleopatra. Angaż ostatecznie otrzymała jednak Elizabeth Taylor.

47.
Miała wcielić się w Ellen Wagstaff Arden w filmie Przesuń się, kochanie, jednak przeszkodziła temu jej nagła i niespodziewana śmierć. Ostatecznie angaż otrzymała Doris Day.

48.
Była rozważana do roli Polly w filmie Pocałuj mnie, głuptasie, jednak zmarła przed rozpoczęciem zdjęć. Ostatecznie angaż otrzymała Kim Novak.

49.
Henry Hathaway pragnął, by wcieliła się w Mildred Rogers w filmie W niewoli uczuć, jednak sprzeciwiał się temu stanowczo Darryl Zanuck. Ostatecznie film zrealizowano po nagłej śmierci aktorki i do głównej roli zaangażowano Kim Novak.

50.
Była faworytką Jean Bello - matki tragicznie zmarłej Jean Harlow do wcielenia się w jej córkę w filmach Harlow (reż. Gordon Douglas) i Harlow (reż. Alex Segal), jednak zmarła przed ich realizacją. Ostatecznie angaż otrzymały Carroll Baker i Carol Lynle.

51.
Przygotowując się do roli Lorelei w filmie Mężczyźni wolą blondynki uczestniczyła przez miesiąc w broadwayowskiej produkcji pod tym samym tytułem z udziałem Carol Channing.


tekst z filmweb.pl

wiele tych ciekawostek i tak jest bardzo znanych, ale niektóre są interesujący, szczególnie te o zagraniu różnych ról, a wy co o tym sądzicie? :) chcecie coś sprostować, dodać coś od siebie?

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 8 lutego 2016, o 22:10 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
W Brentwood miała zainstalowane dwie linie telefoniczne, a jej numery to #4761890 i #4724830

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 12 lutego 2016, o 13:09 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Marilyn miała w swoim domu sporą kolekcję wycinków z prasy. Tak jak wiele gwiazd, prawdopodobnie płaciła za usługę podkreślania w czasopismach informacji, które dotyczyły jej osoby. Wtedy gazety były głównym źródłem informacji. Jeśli miałaby sama przeszukiwać wszystkie, pewnie nie starczyłoby jej dnia. Swoją drogą, ciekawy pomysł na biznes ;)

Obrazek

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 12 lutego 2016, o 17:17 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
ja bym mogła wtedy tak pracować :D

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 12 lutego 2016, o 17:31 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Ja też. Zwłaszcza dla Marilyn :D Ona zatrudniała podobno mnóstwo ludzi do wielu spraw.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 25 lutego 2016, o 10:20 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Marilyn była bardzo słabo opłacaną aktorką przez kontrakt, który podpisała z wytwórnią FOX gdy zaczynała swoją karierę w filmie. Za swój ostatni film SGTG miała otrzymać 100.000$, podczas gdy grający w tym samym filmie Dean Martin miał dostać za rolę 500.000$, a Elizabeth Taylor za role w Kleopatrze 1mln $. Marilyn płacono grosze mimo, że przynosiła wytwórni milionowe zyski.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 18 marca 2016, o 13:16 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Marilyn czyta wycinki prasowe o sobie.

Obrazek

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 30 października 2016, o 21:53 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Filmy z udziałem Marilyn, podczas jej życia, przyniosły wytwórni FOX ponad 60 milionów dolarów. Była jedną z najbardziej kasowych aktorek.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 30 października 2016, o 22:09 
Olśniewająca Amanda
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 20 września 2016, o 16:39
Posty: 863
Marilyn Monroe była jedną z najbardziej kasowych aktorek, a przy tym najsłabiej opłacaną - co za paradoks.

_________________
"...albowiem tam, gdzie nie ma już nadziei, pozostaje jeszcze śpiew."

- Victor Hugo, Les Misérables
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 8 listopada 2016, o 20:26 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
W czasie świąt tzw. "piątka" fanów (do których należał Haspiel) odwiedziła Marilyn. Powiedziała im, że niestety nie ma pieniędzy by im coś kupić, ale mogą wejść i wybrać coś sobie z jej rzeczy. Jedna fanka poprosiła o jej okulary przeciwsłoneczne i dostała ja :)

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 8 listopada 2016, o 23:34 
Olśniewająca Amanda
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 20 września 2016, o 16:39
Posty: 863
Cudowna <3 Jednak ja bym niczego jej nie zabrała.

_________________
"...albowiem tam, gdzie nie ma już nadziei, pozostaje jeszcze śpiew."

- Victor Hugo, Les Misérables
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 9 listopada 2016, o 12:31 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Myślę, że Marilyn poczułaby się urażona. Oni chyba mieli prezent dla niej i ona chciała się jakoś odwdzięczyć, ale oni nic cennego jej nie zabrali :)

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 10 listopada 2016, o 23:44 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Marilyn tak panicznie bała się wyjść przed kamerę, że specjalnie gdy się malowała np. robiła źle kreskę. Zmywała z siebie cały makijaż i robiła go od początku. Potrafiła tak nawet z 3 razy, a trwało to kilka godzin.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 11 listopada 2016, o 00:10 
Olśniewająca Amanda
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 20 września 2016, o 16:39
Posty: 863
Nie nosiła bielizny i pewnego dnia, gdy była z Susan na zakupach, przeszła nagusieńka z jednej przymierzalni do drugiej. Ekspedientka była zszokowana.

_________________
"...albowiem tam, gdzie nie ma już nadziei, pozostaje jeszcze śpiew."

- Victor Hugo, Les Misérables
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ciekawostki
PostNapisane: 11 listopada 2016, o 00:12 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Nie ma wątpliwości, że Marilyn była ekshibicjonistką :) Pojawiła się również nago gdy była w domu Franka i odwiedził go znajomy. Nawrzeszczał wtedy na nią, że ma natychmiast się ubrać.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron