Forum Marilyn Monroe


Strefa czasowa: UTC + 1


Teraz jest 28 marca 2024, o 16:43



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Brigitte Bardot (spoza Hollywood)
PostNapisane: 29 stycznia 2016, o 19:54 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
Obrazek

Brigitte Anne Marie Bardot, ur. 28 września 1934) – francuska modelka, piosenkarka i aktorka filmowa, symbol seksapilu w latach 50. i 60. XX wieku, później także działaczka na rzecz ochrony praw zwierząt.

Obrazek

Brigitte Bardot urodziła się jako jedna z dwóch córek Louisa Bardot i Anne Marie Mucel. Ojciec, dyplomowany inżynier, prowadził rodzinny interes. Matka zapisała córki Brigitte i Marie-Jean do szkoły baletowej. Marie-Jeanne ostatecznie zrezygnowała z lekcji tańca, natomiast Brigitte skoncentrowała się na ćwiczeniach. W 1947 roku została przyjęta do Konserwatorium Paryskiego i przez trzy lata, wraz z Leslie Caron, uczęszczała do klasy baletowej rosyjskiego choreografa Borisa Kniaziewa.

W 1949 roku Brigitte Bardot pozowała dla magazynu „Jardin des Modes”, którym zarządzała przyjaciółka jej matki, dziennikarka Hélène Lazareff. W 1950 roku pracowała dla marcowego wydania francuskiego „Elle”. Podczas sesji została zauważona przez młodego reżysera Rogera Vadima (jej późniejszego męża), który postanowił poznać ją ze scenarzystą Markiem Allégretem. Ten jednak uznał ją za niezbyt atrakcyjną.

Obrazek

Zadebiutowała w 1952 roku w komedii Wioska w Normandii (Le Trou Normand). W latach 1952–1956 pojawiła się w siedemnastu filmach. W 1953 roku zagrała rolę w sztuce Jeana Anouilh'a Zaproszenie do zamku (L'Invitation au château). Media zwróciły na nią uwagę, kiedy pojawiła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w kwietniu 1953 roku.

Filmy, w których grała Brigitte Bardot z początku i połowy lat 50., to głównie romantyczne komedie z rolami młodych dziewcząt. Zagrała epizodyczne role w trzech filmach anglojęzycznych: brytyjskiej komedii Doctor at Sea (1955) i amerykańskich Helena Trojańska (1954) oraz Act of Love (1954) z Kirkiem Douglasem.

Aby wypromować młodą aktorkę, Vadim zrealizował w 1956 film I Bóg stworzył kobietę z Bardot i Jeanem-Louisem Trintignantem. Film o niezbyt moralnej nastolatce, prowokującej społeczność niewielkiego miasteczka odniósł światowy sukces. Charles de Gaulle mówił, że Bardot była „francuskim artykułem eksportowym równie ważnym, jak samochody Renault”. Do postrzegania Brigitte Bardot jako symbolu seksu i zmysłowości w dużym stopniu przyczyniły się, poza filmami, zdjęcia, które jej robił fotograf Sam Levin. Wiele zdjęć aktorki z lat 50. i 60. wykonał również brytyjski fotograf Cornel Lucas.

Obrazek

9 października 1956 roku uczestniczyła (między innymi z Marilyn Monroe) w dorocznej gali z udziałem Elżbiety II w Empire Theatres w Londynie. W 1974 roku, dla uczczenia swych 40. urodzin, Bardot zdecydowała się na nagą sesję zdjęciową we włoskiej edycji magazynu „Playboy”.

Po rozwodzie w 1957 Bardot w 1959 wyszła za mąż za Jacques'a Charriera, z którym zagrała w Babette idzie na wojnę (1959). W 1960 roku wystąpiła w filmie Prawda (La vérité) w reżyserii Henriego-Georges'a Cluzota. W następnym roku za tę rolę Włoska Akademia Filmowa przyznała jej nagrodę David di Donatello dla najlepszej aktorki zagranicznej. Wkrótce potem Bardot wyjechała na południe Francji, do swego domu w Saint-Tropez. W 1963 roku zagrała w filmie Jena-Luca Godarda Pogarda.

Grała w filmach u boku takich aktorów, jak Alain Delon (Sławne miłości, Trzy kroki w szaleństwo), Jean Gabin (Na wypadek nieszczęścia), Sean Connery (Shalako), Jean Marais (Gdyby Wersal mógł mi odpowiedzieć, Przyszłe gwiazdy), Lino Ventura (Bulwar Rumu), Annie Girardot (Nowicjuszki), Claudia Cardinale (Królowe Dzikiego Zachodu), Jeanne Moreau (Viva Maria!), Jane Birkin (Don Juan). W 1973 roku oznajmiła, że rezygnuje z aktorstwa.

W latach 60. i 70. brała udział w różnych muzycznych spektaklach i nagrywała piosenki, współpracując głównie z takimi piosenkarzami, jak: Serge Gainsbourg, Bob Zagury i Sacha Distel. Nagrała m.in. "Harley Davidson", "Je Me Donne À Qui Me Plaît", "Guma balonowa", "Kontakt", "Je Reviendrai Toujours Vers Toi", "L'Appareil À Sous", "La Madrague", "On Déménage", "Sidonie", "Tu veux, Ou Tu veux pas?", "Le Soleil de Ma Vie "(cover hitu Steviego Wondera You Are the Sunshine of My Life) i Je t'aime ... moi non plus.

Obrazek

21 grudnia 1952 roku w wieku osiemnastu lat wyszła za mąż za reżysera Rogera Vadima. Wystąpiła w jego filmie I Bóg stworzył kobietę. Nasycona erotyzmem scena tańca na stole przyniosła jej sławę i spowodowała istotną zmianę w podejściu do tematów erotycznych w kinie światowym. W dużej mierze do sukcesu filmu przyczyniła się jej uroda i seksapil. Dla uzyskania zgody rodziców Bardot na ślub, Vadim, który był wyznania prawosławnego, przeszedł na katolicyzm. Rozwiedli się pięć lat później (6 grudnia 1957), ale pozostali przyjaciółmi i w późniejszych latach często współpracowali.

Podczas pracy nad filmem I Bóg stworzył kobietę Bardot miała romans z Jeanem-Louisem Trintignantem (w tym czasie mężem aktorki Stéphane Audran). Ich związek nie był łatwy z uwagi na odbywaną w tym czasie przez aktora służbę wojskową oraz romans Bardot z piosenkarzem Gilbertem Bécaud. Ostatecznie rozeszli się po dwóch latach. W dniu 18 czerwca 1959 roku Bardot poślubiła aktora Jacques'a Charriera, z którym miała swoje jedyne dziecko – syna Nicolasa-Jacques'a. Ze względu na zainteresowanie paparazzi poród miał miejsce w apartamencie Bardot w Paryżu (przy alei Paul-Doumer 71 w 16. dzielnicy Paryża) przy zamkniętych okiennicach. Po rozwodzie z Charrierem (20 listopada 1962) Nicolasem zajęła się rodzina Jacques'a, a Bardot nie utrzymywała z synem ścisłych kontaktów aż do jego pełnoletności. Inni mężowie aktorki to: niemiecki milioner Gunter Sachs (14 lipca 1966 – 1 października 1969) oraz Bernard d'Ormale (od 16 sierpnia 1992 roku). Miała również romanse z Samim Freyem, Sergem Gainsbourgiem i Sachą Distelem. W latach 70. związana była z rzeźbiarzem Miroslavem Brozkiem (była jego modelką).

Obrazek

W 1974 roku na dzień przed swoimi 40 urodzinami (po występach w ponad 40 filmach i nagraniu kilku płyt) wycofała się z filmu i postanowiła wykorzystać swoją sławę do promowania praw zwierząt. W 1986 roku założyła fundację The Brigitte Bardot Foundation for the Welfare and Protection of Animals i została wegetarianką. Zebrała trzy miliony franków francuskich na finansowanie fundacji dzięki licytacji, wystawiając na sprzedaż wiele przedmiotów osobistych. W 1999 roku Bardot w liście do chińskiego przywódcy Jiang Zemina, opublikowanego w języku francuskim przez magazyn VSD, oskarżyła państwo o torturowanie i zabijanie niedźwiedzi, a także wykorzystywanie tygrysów i nosorożców do produkowania afrodyzjaków.

Na początku 2013 roku Bardot zagroziła, że zrzeknie się obywatelstwa francuskiego, jeżeli władze nie zapobiegną uśpieniu dwóch słoni z ogrodu zoologicznego w Lyonie chorujących na gruźlicę.

Obrazek

Bardot była pierwszą kobietą niehistoryczną, której twarz posłużyła jako wzorzec dla podobizn Marianny, emblematu Republiki Francuskiej (w 1969, rzeźbę wykonał Alain Gourdon). Wyraziła poparcie dla prezydenta Charlesa de Gaulle'a w 1960 roku. Jej mąż, Bernard d'Ormal, był doradcą prawnym partii Front Narodowy.

W książce z 1999 Le Carré de Pluton Bardot krytykowała rytualny ubój owiec podczas muzułmańskiego święta Id al-Adha. Ponadto w jednym z rozdziałów pisze: mój kraj…, Francja, moja ojczyzna, mój kraj jest ponownie atakowany przez przeludnienie cudzoziemców, zwłaszcza muzułmanów. Za te słowa francuski sąd ukarał aktorkę grzywną w wysokości 30 tys. franków w czerwcu 2000 roku.

10 czerwca 2004 została skazana za „podżeganie do nienawiści rasowej”, nałożono na nią karę w wysokości 5 tys. euro. Bardot stwierdziła, iż nie ma uprzedzeń rasowych i przeprosiła w sądzie, mówiąc: Nigdy świadomie nie chciałam nikogo skrzywdzić. Nie leży to w moim charakterze.

Obrazek

W świecie mody Bardot spopularyzowała dekolt typu „odkryta szyja oraz oba ramiona”, nazwany od jej imienia „bardot”. Jest stosowany w krojach swetrów, bluzek, sukienek i topów. Poprzez m.in. film Kobieta bez zasłony oraz występy w Cannes i wielu sesjach zdjęciowych Bardot spopularyzowała także bikini, wprowadziła do mody choucroute („kapusta”), fryzurę i bawełniany materiał w kratkę, który zawierał strój zaprojektowany przez Jacques'a Esterela na jej ślub z Jakiem Charrierem. Aktorka była bohaterką niektórych dzieł Andy'ego Warhola.

Bardot przyczyniła się do promocji miasta Saint-Tropez i miejscowości Armação dos Búzios w Brazylii, którą odwiedziła w 1964 roku wraz ze swoim partnerem, brazylijskim muzykiem Bobem Zagury. Dziś stoi tam posąg Bardot, stworzony przez Christina Motta.

Była inspiracją dla młodych muzyków: Johna Lennona i Paula McCartneya, którzy planowali nakręcić film The Beatles i Bardot, podobny do Hard Day's Night. Pierwsza żona Lennona – Cynthia Powell – specjalnie rozjaśniła włosy, by upodobnić się do Bardot. Bob Dylan powiedział, że pierwsza piosenka, którą napisał, poświęcona była Bardot. Wspomniał o niej w piosence I Shall Be Free, znajdującej się na płycie pt. The Freewheelin' Bob Dylan.

Obrazek

Cytuj:
Filmografia:
1973 - Gdyby Don Juan był kobietą
1973 - Bardzo ładna i bardzo wesoła historia Colinota Trousse-Chemise
1971 - Królowe Dzikiego Zachodu
1971 - Bulwar Rumu
1970 - Nowicjuszki
1969 - Niedźwiedź i laleczka
1969 - Kobiety
1968 - Shalako
1968 - Historie niesamowite
1967 - Dwa tygodnie we wrześniu
1965 - Viva Maria!
1965 - Marie Soleil
1964 - Czarująca idiotka
1963 - Pogarda
1962 - Odpoczynek wojownika
1962 - Życie prywatne
1961 - Kłopotliwa narzeczona
1961 - Sławne miłości
1960 - Zdarzyło się pewnej nocy
1960 - Prawda
1959 - Babette idzie na wojnę
1959 - Kobieta i pajac
1959 - Czy chciałby pan ze mną zatańczyć?
1958 - Na wypadek nieszczęścia
1957 - Księżycowi jubilerzy
1957 - Paryżanka
1956 - Nieznośna dziewczyna
1956 - Helena Trojańska
1956 - I Bóg stworzył kobietę
1956 - La Mariée est trop belle
1956 - Mój syn Neron
1956 - Stokrotka
1955 - Doktor na morzu
1955 - Przyszłe gwiazdy
1955 - La lumière d'en face
1955 - Syn kochanej Karoliny
1955 - Wielkie manewry
1954 - Gdyby Wersal mógł mi odpowiedzieć
1954 - Tradita
1953 - Ich wielka miłość
1953 - Le portrait de son père
1952 - Wioska w Normandii
1952 - Długie zęby
1952 - Manina, dziewczyna bez zasłon


Obrazek

CIEKAWOSTKI:

1. Wygrała walkę z rakiem piersi.

2. W latach 1970-1980 jej popiersie służyło we francuskich instytucjach publicznych jako symbol Marianne de France (w każdej dekadzie inna kobieta jest modelką dla tego francuskiego symbolu wolności).

3. Gdy miała 16 lat, jej rodzice nie zgodzili się na ślub z Rogerem Vadimem, bo uważali, że jest zbyt młoda. Zrozpaczona Brigitte próbowała popełnić samobójstwo.

4. Była jedną z kandydatek do roli hrabiny Teresy "Tracy" Di Vicenzo w filmie W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości. Postać zagrała Diana Rigg.

5. To z myślą o niej Serge Gainsbourg napisał wielki przebój "Je t'aime moi non plus", który nagrał później w duecie z Jane Birkin.

6. Ma młodszą siostrę Mijanou.

7. Producenci chcieli, by Brigitte zagrała Angélique Sancé de Monteloup w filmie Markiza Angelika. Aktorka miała w tym czasie inne zobowiązania, wskutek czego rolę otrzymała Michèle Mercier.

8. Odrzuciła rolę Didi w filmie Ostatni z wielkich. Ostatecznie angaż otrzymała Jeanne Moreau.

9. Była rozważana jako kandydatka do zagrania tytułowej roli w kinowej wersji musicalu Fanny. Ostatecznie producenci zaangażowali do tego filmu Leslie Caron.

10. W 1986 roku założyła fundację Fondation Brigitte Bardot, poświęconą obronie praw zwierząt.

11. Jest autorką następujących książek:
* 1978 r. - Noonoah, le petit phoque blanc;
* 1996 r. - Inicjały B. B.: Pamiętniki;
* 1999 r. - Le Carré de Pluton;
* 2003 r. - Krzyk w ciszy;
* 2006 r. - Pourquoi?", "Vies privées (wraz z Henry-Jean Servatem);
* 2009 r. - Par amour... et c'est tout !.

12. Była brana pod uwagę do głównej roli w filmie Kleopatra, jednak otrzymała ją Elizabeth Taylor.

13. W 1970 roku reklamowała futra marki Blackglama.

14. Oferowano jej rolę Loli w filmie Fałszywy król. Angaż otrzymała Florinda Bolkan.

15. Rozważano ją do roli Marion w filmie Dziewczyna inna niż wszystkie. Angaż otrzymała Goldie Hawn.

16. Rozważano ją do tytułowej roli w filmie Julietta. Angaż otrzymała Dany Robin.

17. Brano pod uwagę jej występ w roli Martine Berthier w filmie A Day to Remember. Angaż otrzymała jednak Odile Versois.

18. Reżyser Robert Wise odrzucił jej kandydaturę do tytułowej roli w filmie Helena Trojańska. Angaż otrzymała Rossana Podestà.

19. Gilles Grangier zrezygnował z zatrudnienia jej w roli Cécilii w filmie Wiosna, jesień i miłość. Angaż otrzymała Nicole Berger.

20. Odrzucono jej kandydaturę do roli Bernadette Jouve w krótkometrażowych Łobuzach. Angaż otrzymała Bernadette Lafont.

21. Była kandydatką do roli Sophie w filmie Nie ma słońca w Wenecji. Angaż otrzymała Françoise Arnoul.

22. Brano ją pod uwagę do roli Virginii Dumayet w filmie Bądź piękna i milcz. Angaż otrzymała Mylène Demongeot.

23. Jean-Luc Godard odrzucił jej kandydaturę do roli Angeli w filmie Kobieta jest kobietą. Angaż otrzymała Anna Karina.

24. Brano ją pod uwagę do roli Diane w filmie Droga do Hong Kongu. Angaż otrzymała Joan Collins.

26. Odrzucono jej kandydaturę do roli Janine Boitard w filmie Najdłuższy dzień. Angaż otrzymała Irina Demick.

27. Scenarzysta Jacques Champreux brał ją pod uwagę do ról Diany Monti i Marie Verdier w filmie Judex albo zbrodnia doskonała, jednak wysokość gaży, jaką oczekiwała aktorka była zbyt wysoka. Angaż otrzymała Francine Bergé.

28. Odrzuciła propozycję wcielenia się w rolę Justine Morand - cnoty w filmie Występek i cnota. Angaż otrzymała Catherine Deneuve.

29. Billy Wilder rozważał ją do roli tytułowej w filmie Słodka Irma, jednak angaż ten otrzymała Shirley MacLaine.

30. Brano ją pod uwagę do roli Simone Clouseau w filmie Różowa Pantera, jednak angaż ten otrzymała Capucine.

31. Ken Russell brał ją pod uwagę do roli Françoise Fayol w filmie French Dressing. Angaż otrzymała Marisa Mell.

32. Odrzuciła rolę pani Ford w filmie Jak zamordować własną żonę. Angaż otrzymała Virna Lisi.

33. Brano ją pod uwagę do tytułowej roli w filmie Galia. Angaż otrzymała Mireille Darc.

34. Rozważano ją do roli Dominique "Domino" Derval w filmie Operacja Piorun. Angaż otrzymała Claudine Auger.

35. Odrzuciła rolę Barbary w filmie Czarne na białym. Angaż otrzymała Anita Sanders.

36. Brano ją pod uwagę do roli Delphine Garnier w filmie Panienki z Rochefort. Angaż otrzymała Catherine Deneuve.

37. Anthony Hinds brał ją pod uwagę do roli Christiny w filmie Frankenstein stworzył kobietę. Angaż otrzymała jednak Susan Denberg.

38. Odrzuciła rolę Vicki Anderson w filmie Afera Thomasa Crowna. Angaż otrzymała Faye Dunaway.

39. Dino De Laurentiis brał ja pod uwagę do tytułowej roli w filmie Barbarella. Angaż otrzymała Jane Fonda.

40. Była rozważana do roli Lucile w filmie Zawirowania serca. Angaż otrzymała Catherine Deneuve.

41. Brano ją pod uwagę do roli Margot w filmie Śmierć w ciemnościach. Angaż otrzymała Anna Karina.

42. Rozważano ją do ról Julie Roussel i Marion Vergano w filmie Syrena z Missisipi. Angaż otrzymała Catherine Deneuve.

43. Była rozważana do roli Glorii w filmie Czyż nie dobija się koni?. Angaż otrzymała Jane Fonda.

44. Rozważano ją jako kandydatkę do zagrania Anna Quadri w filmie Konformista, jednak rolę tę otrzymała Dominique Sanda.

45. Georges Franju rozważał ją do roli La Teuse w filmie La Faute de l'abbé Mouret. Angaż otrzymała Margo Lion.

46. Odrzuciła rolę Rosity w filmie Aresztuję cię, przyjacielu. Angaż otrzymała Daliah Lavi.

47. Odrzuciła propozycję zagrania Betty Smith w filmie Ładne dziewczyny ustawiają się w szeregu. Angaż otrzymała Angie Dickinson.

48. Brano ją pod uwagę do roli Rosalie w filmie Cezar i Rozalia. Angaż otrzymała Romy Schneider.

49. Rozważano ją do roli Constance de Bonancieux w filmie Trzej muszkieterowie. Angaż otrzymała Raquel Welch.

50. Odrzuciła rolę Jackie Logan w filmie Diabli mnie biorą. Angaż otrzymała Jane Birkin.

51. Odrzuciła propozycję zagrania Odetty w filmie Miłość Swanna. Angaż otrzymała Ornella Muti.

52. Brano ja pod uwagę do roli Frédérique w filmie Pstrąg. Angaż otrzymała Isabelle Huppert.

Obrazek

źródła:
filmweb.pl, wikipedia.pl


wiem, że nie tyczy się Hollywood, ale jestem bardzo ciekawa, co o niej sądzicie :) zapraszam do dyskusji! :D

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brigitte Bardot (spoza Hollywood)
PostNapisane: 19 kwietnia 2016, o 13:44 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
syn Brigitte

Nicolas-Jacques Charrier, urodzony w styczniu 1960 roku (???) ojciec: Jacques Charrier (aktor)

Obrazek
Brigitte z mężem (1959−1962) i ich synem

Obrazek
z synem, 1960

Obrazek
1967

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brigitte Bardot (spoza Hollywood)
PostNapisane: 21 października 2016, o 15:41 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Dla mnie BB jest neutralna. Nie mam w jej kierunku ani pozytywnych ani negatywnych uczuć. Nigdy też się nią specjalnie nie interesowałam, wiedziałam tylko, że bardzo angażowała się w akcje pro-zwierzęce.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brigitte Bardot (spoza Hollywood)
PostNapisane: 21 października 2016, o 21:19 
Dziewczyna żołnierzy
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 13 października 2016, o 12:35
Posty: 353
ElsieMarina napisał(a):
Dla mnie BB jest neutralna. Nie mam w jej kierunku ani pozytywnych ani negatywnych uczuć. Nigdy też się nią specjalnie nie interesowałam, wiedziałam tylko, że bardzo angażowała się w akcje pro-zwierzęce.
Strasznie się postarzała, dużo zmarszczek ma, nie wygląda to najlepiej. Niestety Brigitte strasznie dużo i mocno się opalała i to skutek uboczny. Dobrze chociaż, że się nie naciągnęła, bo wyglądała by karykaturalnie. Jako aktorka, wiadomo jakie grała role, seksowna była z ładniutka buzią. Dla mnie bardzo fajnie śpiewała, a to moje dwie ulubione piosenki w wykonaniu BB :)



_________________
"Życie jest jak nudna sztuka w teatrze, ale nie warto się spieszyć z wychodzeniem przed nieuniknionym końcem spektaklu" Andrzej Wajda
Obrazek
mój chomik-zapraszam
Góra
  Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron