Forum Marilyn Monroe


Strefa czasowa: UTC + 1


Teraz jest 28 marca 2024, o 16:29



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 20:49 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Greta Garbo (ur. 18 września 1905 w Sztokholmie, zm. 15 kwietnia 1990 w Nowym Jorku).

Widząc ją, człowiek uświadamia sobie, że tego nie można wyrazić słowami, że to po prostu absolutnie najpiękniejsze zjawisko pokolenia
- Otis Fergusson amerykański krytyk filmowy.

- Urodziłam się. Miałam matkę i ojca. Mieszkałam w domu. Poszłam do szkoły. Czy to ważne?

Nie lubiła wywiadów ani pokazywać się publicznie. Tak bardzo chroniła swoją prywatność, że tak naprawdę mało o niej wiadomo (nie jest znane nawet miejsce jej pochówku). Po zakończeniu kariery w wieku 36 lat zarządzała swoim majątkiem tak dobrze, że starczyło jej do końca swoich dni. Gwiazda, która nienawidziła być gwiazdą.

Była wielką hollywoodzką tajemnicą. Mając 14 lat porzuciła szkołę i zaczęła pracować jako dziewczyna od namydlania w miejscowej golarni. Pracowała również jako sprzedawczyni w sklepie towarowym, w dziale z kapeluszami i marzyła o aktorstwie. Zagrała w dwóch filmach reklamowych: Jak się ubierać (1921) i Nasz chleb powszedni (1922). Reklamowała również kapelusze w katalogu wysyłkowym.

Luffar Petter (Petter włóczęga) w reżyserii Petschlera to pierwszy pełnometrażowy film z udziałem Grety Garbo. Premiera odbyła się 26 grudnia 1922 roku, w Odeon Theater w Sztokholmie. O młodej aktorce napisano wówczas: - Greta Gustafson (…) może stać się szwedzką gwiazdą filmową. Przyczyna – jej anglosaski wygląd. Za namową Petschlera wystąpiła o stypendium do Akademii Królewskiego Teatru Dramatycznego. Zdała egzamin i została przyjęta. Pierwsze zdanie, jakie Garbo wypowiedziała na scenie, miało sześć słów: - Hrabio, proszę mi wybaczyć to spóźnienie.

Pod wpływem silnej osobowości reżysera Mauritza Stillera, stała się aktorką o powszechnie znanym wizerunku. Reżyser powierzył jej rolę hrabiny Elisabeth Dohny w filmie Saga o Goście Berlingu (Gdy zmysły grają). Jako pseudonim artystyczny Greta Gustafson przyjęła nazwisko Garbo. Premiera filmu odbyła się w marcu 1924 roku w Sztokholmie. Za namową Stillera aktorka zrezygnowała z dalszej edukacji i postanowiła całkowicie poświęcić się karierze filmowej, pod jego czujnym okiem. Mówiono o nich Piękna i Bestia. Kolejny film, w którym zagrała Greta, to Zatracona ulica w reżyserii G.W. Pabsta, z 1925 roku. Kręcono go w Niemczech.

Obrazek

W tym samym roku Garbo wyruszyła na podbój Ameryki. W Nowym Jorku poznała fotografa Arnolda Genthego. Sesja fotograficzna zaowocowała współpracą z magazynem Vanity Fair, w którym ukazało się jedno ze zdjęć aktorki. Garbo podpisała również kontrakt z wytwórnią filmową MGM. Pierwszym amerykańskim filmem, w którym zagrała, był Słowik hiszpański w reżyserii Monty Bella. W tym filmie aktorka po raz pierwszy się śmieje. Stała się gwiazdą po premierze Kusicielki w 1926 roku.

Była uwodzicielska, silna, a zarazem wrażliwa. Jej twarz emanowała czystością i namiętnością. Z kolei jej rezerwa i niechęć do udzielania wywiadów, stworzyły obraz osoby niezwykle tajemniczej. W filmie Symfonia zmysłów zagrała u boku Johna Gilberta. Premiera filmu odbyła się w styczniu 1927 roku. Gorący romans Garbo i Gilberta połączył ich nie tylko na ekranie, ale również i w życiu. Film odniósł ogromny sukces, a Greta Garbo stała się „symbolem powabu i seksu”. Garbo i Gilbert zagrali razem jeszcze w filmach takich jak Anna Karenina i Władczyni miłości.


Dźwiękowy debiut Grety Garbo to rola Anny w filmie Anna Christie z 1930 roku. Pierwsze wypowiedziane przez nią zdanie to: - Daj mi whisky z piwem imbirowym, tylko nie żałuj, skarbie!. Miała głęboki, dźwięczny głos, pasujący do jej postaci i osobowości. W gazetach pisano wówczas: Nigdy sobie nie wyobrażaliśmy Garbo porozumiewającej się słowami i jej głos budzi coś w rodzaju szoku (…), ale ta nowa Garbo jest większą aktorką niż dawna. Uznano ją wręcz za „jedną z najwspanialszych mówiących gwiazd filmu”.

Drugim filmem dźwiękowym Garbo był Romans (1930). Zagrała w nim śpiewaczkę operową. Oba filmy Anna Christie i Romans – przyniosły aktorce nominację do Oscara. Kolejne filmy z jej udziałem to Mata Hari i Ludzie w hotelu. W 1932 roku kontrakt Garbo z MGM miał utracić swoją ważność. Aktorka zagrała jeszcze w filmie Jaką mnie pragniesz i wyjechała do Szwecji, żeby odpocząć. Wcześniej podpisała jednak kontrakt na dwa kolejne filmy, zastrzegając sobie prawo wyboru reżysera i partnera.

Królowa Krystyna to kolejna rola i kolejny sukces Grety. Partnerował jej John Gilbert. Z kolei dziewięć lat po pierwszej wersji Anny Kareniny Garbo ponownie wcieliła się w postać Anny – tym razem w filmie dźwiękowym. Za tę rolę otrzymała nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych. W 1936 roku rozpoczęła pracę nad nowym filmem – Damą kameliową, w reżyserii George’a Cukora. Dostała wówczas ponownie nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych za najlepszą rolę kobiecą oraz trzecią nominację do Oscara. nowym filmem – Damą kameliową, w reżyserii George’a Cukora. Dostała wówczas ponownie nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych za najlepszą rolę kobiecą oraz trzecią nominację do Oscara.

Obrazek

Kolejne ważne role w dorobku Grety Garbo to Pani Walewska (1937) i Ninoczka (1939). O jej roli w Ninoczce w reżyserii Ernsta Lubitscha, pisano:
-Surowa królowa dramatu występuje w komedii z brawurą Bustera Keatona. Promocji filmu towarzyszyło hasło reklamowe: „Garbo się śmieje!”. Aktorka za rolę w Ninoczce otrzymała czwartą i ostatnią nominację do Oscara. Jednak i tym razem nie udało się jej go zdobyć. Oscara dostała wówczas Vivien Leigh za rolę w Przeminęło z wiatrem. W 1955 roku Garbo otrzymała jednak Oscara za całokształt pracy aktorskiej.

Aktorka często czuła się zagubiona i samotna. Paradoksalnie jednak sama do tej samotności dążyła. Podróżowała, poznawała nowych ludzi, ale najlepiej czuła się w swoim domu w Nowym Jorku, gdzie przez 37 lat mieszkała przy Wschodniej Pięćdziesiątej Drugiej ulicy 450. Mieszkanie – zdaniem jej przyjaciół – urządziła ze smakiem. Ulubionym kolorem Grety był odcień zgaszonego różu i on właśnie dominował w mieszkaniu aktorki.

Mieszkanie było miejscem, w którym Garbo mogła się ukryć. Kiedy chciała pobyć z ludźmi, wychodziła na spacer. W ten sposób mogła być sama i jednocześnie w towarzystwie, ale bez potrzeby interakcji. Nazywano ją „samotnicą wszech czasów”. W listopadzie 1983 roku Greta Garbo otrzymała najwyższe szwedzkie cywilne odznaczenie – została mianowana Komandorem Szwedzkiego Orderu Gwiazdy Północnej. Zmarła w Wielką Niedzielę 15 kwietnia 1990 roku w nowojorskim szpitalu.

Źródło: http://www.ikmag.pl

Obrazek

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 21:04 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
wstyd się przyznać, ale nie oglądałam żadnej produkcji z nią :( kusi mnie ta Anna Karenina, ale wpierw muszę dorwać się do książki... ale widzę, że zagrała też w Damie kameliowej (a to czytałam), więc może w wolnej chwili sobie obejrzę :)

w dodatku widziałam taką biografię w księgarni
Obrazek

Elsie, czytałaś? :)

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 21:07 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Widziałam tą biografię, ale nie czytałam, muszę ją kupić bo z tej samej serii mam o Vivien :P

Mam za to 3 inne:

- Garbo. Abdykacja królowej.
- Greta Garbo. Antoni Gronowicz
- Greta Garbo moja miłość. Ellen Mattson

Polecam filmy z nią. Pierwszy jaki widziałam to "Królowa Krystyna" i się zakochałam :P

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 21:10 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
ja mam książkę Walkera o niej, więc jak przeczytam (a jest cieniutka), to może się wypowiem :)

no seria jest ładnie wydania, ja tę biografię o Leigh też mam, ale w innym wydaniu (miękka okładka, używana, dorwałam ją za 10 zł w Częstochowie :D ) :P ale nie czytałam jeszcze :(

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 21:34 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Podejdź do tej biografii Walkera z przymrużeniem oka. Kiedyś natknęłam się na informację, że jego biografia i ta Gronowicza (zwłaszcza ta bo podobno znał Garbo osobiście co jest kłamstwem) są w dużej mierze przekłamane.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 21:38 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
o kurczę, dzięki za ostrzeżenie, a czy on nie napisał też tej biografii Vivien? czy mi się już coś pokręciło...

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 21:41 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Tak, on pisał wiele biografii ale nie wiem jak jest w przypadku innych aktorów. Pewnie zależy z jakiego źródła korzystał. Jak z kogoś typu Robert Slatzer to lepiej się trzymać z daleka ;)

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 22:00 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
http://www.filmweb.pl/film/Pani+Walewska-1937-31203

muszę go gdzieś dorwać! :D niestety nie widzę go online...

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 22:02 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Niestety tego też nie oglądałam, ale musi gdzieś być bo dwóch moich znajomych to oglądało. Może na chomiku :) Często tam znajduję stare filmy.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 22:03 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
ja nie mam tam konta, za bardzo nie ogarniam tego chomika (wstyd :P )

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 22:05 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Warto założyć bo znalazłam dużo starych, popularnych filmów z lektorem lub napisami. Płaci się za transfer, ale za 3 zł można już pobrać 2 filmy ;) Sprawdzę czy jest ten film bo mam tam konto.

Edit: Jest, z polskimi napisami.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 22:08 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
czy to można wykupić przez sms? to może tam założę

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 22:10 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Tak można :D

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 22:13 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
dziękuję ci ślicznie! <3

Elsie, jak ty mi czasem... tyłek ratujesz :P

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Greta Garbo
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 22:15 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Zawsze do usług :D Komu jak nie fanom Marilyn? ;)

Edit: Właśnie idę obejrzeć Panią Walewską. To będzie mój 10 film z Garbo i tylko na jednym się zawiodłam. Mam nadzieje że ten będzie w miarę w porządku bo Greta na pewno ;)

Trochę też o Grecie http://carriegoeswildagain.blogspot.com ... iechu.html

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron