Forum Marilyn Monroe


Strefa czasowa: UTC + 1


Teraz jest 28 marca 2024, o 12:47



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Marlena Ditrich
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 21:29 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Marlena Ditrich (ur. 27 grudnia 1901, zm. 6 maja 1992).

Obrazek

Marie Magdalene Dietrich urodziła się w małej miejscowości tuż pod Berlinem. Jej ojciec pracował w policji. Zginął na wskutek obrażeń odniesionych po upadku z konia, kiedy córka miała 10 lat. Od lat szkolnych przyciągała uwagę, szczególnie płci przeciwnej. Miewała przelotne miłostki nie tylko ze swoimi rówieśnikami, ale także z nauczycielem. W latach 20. obdarzyła miłością kabaret. Początkowo tylko patrzyła, potem sama zaczęła występować. Grała na skrzypcach i pianinie. W 1921 roku dostała się do szkoły aktorskiej Maxa Reinhardta. Szybko jednak porzuciła scenę na rzecz filmu. Niebawem poznała Rudolfa Siebera, którego w maju 1924 roku poślubiła. Mieli jedną córkę. Mimo że żyli ze sobą tylko 5 lat, małżeństwem pozostali aż do śmierci Rudolfa w 1976 roku. Marlena próbowała swoich sił w wielu produkcjach, ale dopiero mając 28 lat została odkryta. Udało jej się zdobyć główną rolę kobiecą w "Błękitnym aniele (1930)", gdzie partnerowała zdobywcy Oscara Emilowi Janningsowi. Film uczynił z Marleny gwiazdę i zwrócił na nią uwagę Hollywoodu. Pierwszym filmem w Hollywood był "Maroko", gdzie partnerowała Gary'emu Cooperowi. Marlena otrzymała za tę rolę pierwszą i jedyną nominację do Oscara. Filmy z nią przyciągały tłumy, ale aktorka była niezadowolona, ponieważ powierzano jej wciąż takie same role: kobiet o niskich moralach. Dopiero w filmie z 1939 roku "Destry znowu w siodle" Marlena dostała szansę odcięcia się od tego wizerunku. Lata 40. można uznać za lata świetności Dietrich. Niemiecka gwiazda pojawiła się w takich produkcjach, jak "Wysokie napięcie" czy "Zdobywcy". W latach 50. zagościła na ekranach już tylko siedmiokrotnie. Jedną z ostatnich ról zagrała w "Świadku oskarżenia", za którą zresztą posypał się na nią deszcz nagród. Pojawiała się od czasu do czasu na scenie, ale po wypadku, w którym doznała kontuzji nogi, zaprzestała występów. Zmarła we Francji na niewydolność nerek mając ponad dziewięćdziesiąt lat.

Źródło: http://www.filmweb.pl

Obrazek

Ciekawostki:
- Przez całe życie mimo licznych romansów z kobietami i mężczyznami była zamężna z jednym mężczyzną z którym miała swą jedyną córkę Marię.
- Była jedyną Niemką, która nie była żydówką i która publicznie sprzeciwiła się Hitlerowi.
- Według jej córki Marlena tak bardzo nienawidziła nazistów, że gdyby miała karabin to wszystkich by pozabijała. Tak bardzo ich nienawidziła, że wstąpiła do armii USA jako zwykły żołnierz! Ryzykowała wtedy swoją karierę, ale nic ją to nie obchodziło. Chodziła nieumalowana w mundurze i jeździła pomiędzy minami. Dopiero po wojnie zdała sobie sprawę jak bardzo ryzykowała i jak bliska mogła być śmierci, a nawet mogła zostać porwana dla okupu. Wielokrotnie powtarzała w wywiadach: „ Jak można było przeoczyć to, że istnieją obozy? Codziennie gestapo i SS aresztowali ludzi. Ci ludzie, gdy ich ciągnięto przez ulice, krzyczeli i płakali. Niemcy tego nie widzieli?”. Za zasługi otrzymała wybitne wyróżnienie Medal wolności i była z niego bardzo dumna.
- W wieku 72 lat wystąpiła na scenie dając koncerty aż 62 razy.
- Jako pierwsza w historii aktorka otrzymywała procent z udziału ze swoich filmów.
- Wywołała skandal w USA kiedy pojawiła się publicznie ze swoją córką. Powszechnie uważano, że gwiazdy filmowe nie mają dzieci.
- Ostatnie 15 lat swojego życia spędziła w paryskim mieszkaniu. Przez 15 lat nie wstawała z łózka. Marlena powiedziała córce, że można upaść tylko wtedy kiedy się stoi więc się położyła na 15 lat w towarzystwie telewizora. Bardzo lubiła wiedzieć co dzieje się na świecie i była np. oburzona koncertem Madonny gdy ta rzuciła w publiczność swoimi majtkami. Pod ręką zawsze miała telefon z którego często korzystała. Płaciła 3000 dolarów miesięcznie za rachunek telefoniczny.

Obrazek
Marilyn, Marlena, Milton

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 21:45 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
znów nie zaskoczę - nic nie oglądałam :( ale jak najszybciej muszę zabrać się za Wyrok w Norymberdze

dożyła pięknego wieku, a wstąpienie do armii uważam za bardzo odważne

czy ona romansowała z Valentino? bo jego biografię akurat mam gdzieś na półce, to może i o niej coś będzie wspomniane :)

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 21:55 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Nie mam pojęcia. Wiem tylko tyle, że bardzo często romansowała i przyznawała się otwarcie do biseksualizmu. Podobno lubiła zdobywać, ale seks nie sprawiał jej dużej przyjemności. Jej kontrowersyjny styl życia pewnie doprowadzał wytwórnie filmową do szaleństwa. Pewnie musieli się dwoić i troić by zacierać przed opinią publiczną jej romanse (co niestety nie udało się w przypadku Ingrid Bergman, która została wyrzucona z USA za swój romans będąc jeszcze mężatką).

W 1993 roku nieznani sprawcy napisali na jej nagrobku "zdzira w futrze", a dopiero w 2001 roku burmistrz Berlina oficjalnie przeprosił Marlenę, już pośmiertnie dostała honorowe obywatelstwo Berlina, a jeden z centralnych placy nazwano jej imieniem.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 25 stycznia 2016, o 17:37 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
jestem po moim pierwszym filmie z nią - Wyrok w Norymberdze, grała tam poboczną postać, ale zauważalną, ślicznie prezentowała się na ekranie, i przyjemnie słuchało mi się jej głosu... :roll:

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 25 stycznia 2016, o 22:32 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
O tak, miała bardzo ładny głos. Polecam inne filmy, zwłaszcza te gdzie była młodsza żeby bardziej się wsłuchać :D np. Pieśń nad pieśniami czy Szanghaj Ekspres.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 19 kwietnia 2016, o 14:20 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Marlena miała tylko jedną córkę ze związku ze swoim jedynym mężem. Maria Riva bo tak się nazywa ma obecnie 91 lat i jest aktorką, ma 4 synów.

Przyjemnie się patrzy na ich wspólne zdjęcia. Musiały się dobrze razem czuć i dogadywać :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 20 kwietnia 2016, o 14:06 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
ale jakie podobne do siebie! :o :o :o :o

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 20 kwietnia 2016, o 14:33 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Bardzo :D Jak dwie krople wody. Do tego ładne te krople, choć widać zwłaszcza u Marleny takie typowe niemieckie rysy. Jak na Niemki to były bardzo ładne z twarzy.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 20 kwietnia 2016, o 14:35 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
na tym trzecim zdjęciu, z profilu, córa Marleny wygląda naprawdę zmysłowo! :oops:

no jak na Niemki, to rzeczywiście :D i racja, Marlena miała bardzo ostre rysy, te kości policzkowe i w ogóle, dodatkowo te brwi dodawały takiego "smaczku", charakteru, jakieś pewnej "zadziorności"

jeeeju :lol: co ja czasami pieprzę trzy po trzy, to sama siebie zaskakuję :P tak to jest jak nie umie się na szybko przelać myśli na papier :lol:

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 20 kwietnia 2016, o 14:38 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
ja też tak mam bo często brakuje słów, żeby wyrazić jak wspaniałe i piękne to były kobiety :D oglądałam film biograficzny o Marlenie, ale mało w nim było jej córki, a ze zdjęć wynika, że one ciągle sobie towarzyszyły.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Marlena Ditrich
PostNapisane: 31 października 2016, o 23:16 
Dziewczyna żołnierzy
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 13 października 2016, o 12:35
Posty: 353
Nie jest to moja ulubiona aktorka i z urody też mi się nie podoba, ale śpiewała niesamowicie. Jest taka piosenka Niemena i Niebiesko-Czarnych |"Czy mnie jeszcze pamiętasz"

Ditrich miała koncert w Polsce i przed nią śpiewali Niebiesko-Czarni z Niemenem między innymi tą piosenkę i Marlenie tak się ów utwór spodobał, że zapytała czy może go śpiewać, napisała oczywiście swój tekst.

To w ogóle cudowna piosenka jest <3 Łza się w oku kręci...

_________________
"Życie jest jak nudna sztuka w teatrze, ale nie warto się spieszyć z wychodzeniem przed nieuniknionym końcem spektaklu" Andrzej Wajda
Obrazek
mój chomik-zapraszam
Góra
  Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron