Forum Marilyn Monroe


Strefa czasowa: UTC + 1


Teraz jest 28 marca 2024, o 10:57



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Clark Gable
PostNapisane: 22 lipca 2014, o 10:43 
Początkująca modelka
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 21 lipca 2014, o 21:30
Posty: 34
Clark Gable

Obrazek

Jeden z gwiazdorów kina hollywoodzkiego, szczególnie popularny w latach 30-tych. Status aktora - legendy zapewniła mu pamiętna kreacja Rhetta Butlera w „Przeminęło z wiatrem”. Symbol męskości i obiekt westchnień żeńskiej części publiczności.

Urodził się 1 lutego 1901 roku w Candiz (stan Ohio), w rodzinie farmerskiej. Wychowany był właściwie przez ojca, bowiem matka zmarła, gdy miał 7 miesięcy macocha zaś, którą opisywała jako najczulszą istotę, jaką kiedykolwiek spotkał, zmarła, gdy Gable był jeszcze nastolatkiem. W wieku 16 lat porzucił szkołę i zatrudnił się w fabryce opon. W międzyczasie zakochał się w teatrze. Jednak ojciec nie popierał tej pasji i wysłał syna do pracy na polach naftowych do Oklahomy. Sytuacja zmieniła się gdy aktor dostał spadek po dziadku, przez co mógł bez przeszkód poświęcić się aktorstwu.
Zawodu uczyła go Josephine Dillon, którą później poślubił. Dzięki niej zaczął grać małe rólki w niemych filmach. Rozwiedli się w 1930 roku. Jego debiutem była epizodyczna rola w kostiumowym romansie Ernsta Lubitscha „Zakazany raj” (1924) z Polą Negri. Po serii mniejszych występów w filmach epoki kina niemego, w 1930 roku udało mu się podpisać kontrakt z wytwórnią MGM, dzięki czemu w krótkim czasie stał się czołowym odtwórcą głównych ról męskich tej dekady.

Obrazek

Wystąpił u boku uznanych już gwiazd: Grety Garbo („Zuzanna Lenox” 1931), Joan Crawford („Kobiety bez przyszłości” Clarence’a Browna 1931, „Dance, Fools, Dance” 1931, „Tańcząca Wenus” 1933), Jean Harlow (melodramat przygodowy „Red Dust” Victora Fleminga 1932, komedia „Żona, czy sekretarka” 1936 Browna), Normy Shearer i Lionela Barrymore’a (gangsterski film „Wolne dusze” 1931 Browna).
Status super gwiazdy Hollywoodu ostatecznie ugruntowała komedia "Ich noce". Jego rola w tym filmie w 1935 roku została nagrodzona Oscarem. Ten sam rok przyniósł kolejną nominację do tej nagrody ( za rolę Fletchera Christiana w "Buncie na Bounty") oraz drugi rozwód. W 1939 roku wcielił się w postać Rhetta Butlera w legendarnym "Przeminęło z wiatrem". Rola ta przyniosła mu trzecią i tym samym ostatnią nominację do Oscara. Jeszcze w tym roku poślubił miłość swojego życia Carole Lombard (zginęła w 1942 roku w katastrofie lotniczej. Jej śmierć załamała aktora i sprowokowała do wstąpienia do wojska).

Obrazek

Zakończył karierę genialną kreacją w „Skłóconych z życiem” (1961) Johna Hustona z Marilyn Monroe i Montgomerym Cliftem, niestety nie doczekał premiery filmu, umierając na atak serca w listopadzie 1960 roku.
Nie doczekał nie tylko premiery filmu, ale też narodzin swojego jedynego syna – Johna Clarka Gable. Wcześniej miał nieślubną córkę z Lorettą Young.
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 26 października 2014, o 22:19 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Warto wspomnieć, że Marilyn jako dziewczynka myślała o Clarku, że jest jej ojcem. Jeśli przyjrzeć się zdjęciom młodego Clarka to rzeczywiście jest podobny do Stanleya Gifforda.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 10 września 2015, o 19:13 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
najprzystojniejszy aktor tamtych lat (starego kina), oczywiście zaraz obok Bogarta <3

Gable'a zawsze mam w głowie jako Rhetta Butlera <3 świetnie się odnalazł w tej roli, a Przeminęło z wiatrem ubóstwiam, zarówno film, jak i oczywiście książkę

Obrazek

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 10 września 2015, o 19:18 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
"Przeminęło z wiatrem" to chyba jedyny tak długi film (oprócz Ben Hura), który mogę oglądać od początku do końca bez robienia przerw. Clark i Viv byli wspaniali. Książkę muszę koniecznie przeczytać.
Jeszcze bardzo podobała mi się jego rola w "Mogambo" z boską Avą Gardner :)

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 20 września 2015, o 23:14 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
ElsieMarina napisał(a):
Książkę muszę koniecznie przeczytać.


to mam dla ciebie pewną informację: wydawnictwo Albatros zrobiło kolejne jednotomowe wydanie, ze świetną okładką, fajnie jest mieć taką książkę w swojej biblioteczce <3

Obrazek

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 21 września 2015, o 17:19 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Wygląda fajnie, ale pewnie jest pokaźnych rozmiarów, a takie kolosy źle mi się czyta :(

A co sądzisz o Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów? Czytałam różne komentarze, okładka przyciąga wzrok :P

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 21 września 2015, o 18:38 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
ElsieMarina napisał(a):
A co sądzisz o Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów? Czytałam różne komentarze, okładka przyciąga wzrok :P


ja jak najbardziej polecam, mi się bardzo podobało, bo lubię takie książki, a tym bardziej, że uwielbiam książkę jak i film <3 jest nawet kilka zdjęć :D

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 29 października 2015, o 19:46 
Młodszy Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 18 lipca 2014, o 16:39
Posty: 453
Restauracja Romanoff 6 listopada 1954, Clark podpisuje się na fotosie z MM

Obrazek

jest i jego autograf po prawej stronie na dekolcie

Obrazek
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 29 października 2015, o 22:39 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Przepiękna fotografia. Wystarczyłby mi sam autograf MM :P

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 22 stycznia 2016, o 20:56 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
CIEKAWOSTKI:

1. Zmarł na atak serca w Los Angeles (Kalifornia, USA). Pochowany jest na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA).

2. Aktor był brany pod uwagę do głównej roli męskiej w filmie Letty Lynton. Wytwórnia MGM nie zgodziła się jednak, aby Gable zagrał w tym melodramacie u boku Joan Crawford - rozdzielenie aktorów miało być formą kary za ich romans. Na ekranie u boku Joan pojawił się więc Robert Montgomery.

3. Wytwórnia MGM brała pod uwagę obsadzenie Clarka w roli Tarzana w filmie Człowiek małpa. Na ekranie pojawił się jednak Johnny Weissmuller.

4. Joan Crawford chciała, aby to właśnie on zagrał u jej boku Lestera Blaine'a w filmie Sudden Fear. Rolę otrzymał jednak Jack Palance.

5. Ma nieślubną córkę Judy Lewis z Lorettą Young.

6. Po śmierci żony Carole Lombard, próbował popełnić samobójstwo podczas szybkiej jazdy motorem.

7. Bardzo chciał zagrać Williama Travisa w filmie Alamo, jednak na przeszkodzie stanęła duża różnica wieku pomiędzy nim, a filmowym bohaterem. Rolę dostał Laurence Harvey.

8. Miał zagrać doktora Talbota w filmie Kolacja o ósmej, jednak ostatecznie na ekranie pojawił się Edmund Lowe.

9. Początkowo to o miał się wcielić w postać Preysinga w filmie Ludzie w hotelu, jednak ostatecznie w tej roli wystąpił Wallace Beery.

10. Obsadzono go w roli Neda Trenta w filmie Dziewczęta Harveya, jednak później uznano, że jest zbyt duża różnica wieku między nim a mającą mu partnerować Judy Garland. Zastąpił go John Hodiak.

11. Rozważano powierzenie mu roli Joe Massary w filmie Mały Cezar, jednak Jack L. Warner uznał, że ma on "za duże uszy" i obsadzony został Douglas Fairbanks Jr.. Gable wtedy przeszedł do wytwórni MGM, która szybko uczyniła go gwiazdą.

12. Kiedy reżyser John Huston próbował uruchomić produkcję filmu Człowiek, który chciał być królem w latach 40-tych to Clarka Gable chciał obsadzić w roli Daniela Dravota. Film powstał dopiero w 1975, a w tę postać wcielił się Sean Connery.

13. Pierwotnie reżyserem filmu Parrish miał być Joshua Logan, który chciał obsadzić Clarka Gable w roli Judda Raike. Ostatecznie film zrobił Delmer Daves, a postać Judda zagrał Karl Malden.

14. Katharine Hepburn chciała, aby to on wystąpił u jej boku w filmie Filadelfijska opowieść, jednak Gable był w tym czasie zajęty innymi projektami. Angaż dostał Cary Grant.

15. Nie chciał zagrać Michaela Aldersona w filmie Sadie McKee. Rolę przyjął Franchot Tone.

16. Wystąpił w następujących reklamach:
* 1933 r. - oleje silnikowe Mobiloil firmy Socony Vacuum;
* 1934 r. - broń firmy Remington;
* 1937 r. - samochody marki Dodge;
* 1950 r. - papierosy Wilton;
* 1956 r. - papierosy Buffs.

źródło:
filmweb.pl

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 19 kwietnia 2016, o 07:17 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
Clark miał dwójkę dzieci

Judy Lewis (aktorka), urodzona 6 listopada 1935 roku, matka: Loretta Young
Obrazek

Obrazek
porównanie podobieństwa Judy do rodziców

Obrazek
Cytuj:
W roku 1935 podczas pracy na planie filmu The Call of the Wild Loretta spotkała się z ówczesnym amantem kina Clarkiem Gablem. Aktorzy mieli romans, który skończył się skandalem. Young zaszła w ciążę. Gable w tamtym okresie był żonaty, a sama Young rozwiedziona. Aktorka postanowiła ukryć ciążę, gdyż aktorzy podpisywali klauzule w umowach dotyczące spraw etycznych. Dlatego przez wiele lat Loretta utrzymywała że córka - scenarzystka Judy Lewis została adoptowana, o czym przekonana była również sama dziewczynka. W rzeczywistości Loretta i jej matka w tajemnicy wyjechały do Europy i tam 6 listopada 1935, na świat przyszło dziecko. Sam Gable ani późniejszy mąż Loretty, Tom Lewis, który uznał dziecko, nie byli świadomi prawdy.


John Clark Gable (aktor), urodzony 20 marca 1961, matka: Kay Williams
Obrazek
2008 rok

Obrazek
tutaj Kay z Clarkiem, Kay również była aktorką

Carole Lombard (aktorka) była miłością życia Clarka
Obrazek

w 1942 Lombard sprzedawała bony wojenne, wracając z Indiany, zginęła wraz ze swoją matką w katastrofie lotniczej, jest pochowana obok swojego męża Clarka Gable'a na cmentarzu Forest Lawn w Hollywood, z powodu śmierci żony w 1942 Gable zrezygnował z aktorstwa i wstąpił do wojska, jednak już w 1945 wrócił do Hollywood

Gable zmarł na atak serca, nie doczekawszy narodzin syna Johna Clarka Gable, którego miał z ostatnią żoną Kay Spreckles

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 19 kwietnia 2016, o 10:57 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Judy Lewis to jego córka! Jak mogło mi to umknąć :o Same rewelacje dzisiaj.

Wtedy romanse, których skutkiem była ciąża to katastrofa. Ingrid Bergman została za to wyrzucona z USA. Potępiona przez społeczeństwo. Mając romans była wtedy mężatką, miała inne dzieci i zaszła w ciąże. Romansem ryzykowało się nie tylko karierę więc nie dziwie się, że Loretta tak się bała i chciała ukryć prawdę.

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 19 kwietnia 2016, o 12:50 
Legenda kina
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 10 września 2015, o 16:43
Posty: 1654
czytałam Ingrid Bergman prywatnie, świetna książka i ukazuje aktorkę w sposób silny, naprawdę była "mocną" kobietą, świetnie zostało ukazane właśnie to "wygnanie" i jak musiała sobie z nim radzić, postać Bergman jest naprawdę urzekająca

_________________
ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi,
przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 21 października 2016, o 23:30 
Administrator
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 15 lipca 2014, o 22:54
Posty: 2820
Obwiniała się za śmierć Clarka Gable'a, ponieważ kazała mu czekać na siebie w gorącym słońcu Nevady w czasie zdjęć do "Skłóconych z życiem". Zastanawiała się, czy spóźniała się tak często na plan, ponieważ myliła go ze swoim ojcem i karała za porzucenie w dzieciństwie.

Z biografii L. Banner o MM

_________________
Zmęczyła mnie rola symbolu - pragnę być człowiekiem. Greta Garbo
Góra
  Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Clark Gable
PostNapisane: 21 października 2016, o 23:34 
Olśniewająca Amanda
Avatar użytkownika
Offline

Dołączył(a): 20 września 2016, o 16:39
Posty: 863
A to ciekawe spostrzeżenie. Ja czytałam, że inni winili Marilyn za jego śmierć przez jej "zachowanie" na planie.

_________________
"...albowiem tam, gdzie nie ma już nadziei, pozostaje jeszcze śpiew."

- Victor Hugo, Les Misérables
Góra
  Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron