Marilyn Monroe
http://marilyn-monroe.cba.pl/

Biografowie Marilyn
http://marilyn-monroe.cba.pl/viewtopic.php?f=12&t=436
Strona 1 z 1

Autor:  Narcissa [ 2 listopada 2016, o 18:55 ]
Tytuł:  Biografowie Marilyn

Donald Spoto (28.06.1941) – jest amerykańskim biografem i teologiem. Jego najbardziej znane i najlepiej sprzedające się biografie dotyczą takich osób, jak: Alfred Hitchcock, Laurence Olivier, Tennessee Williams, Ingrid Bergman, James Dean, Elizabeth Taylor, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn i Alan Bates. Jest autorem 29 książek.

Donald Spoto: "Biograf jest zobowiązany mówić prawdę, nawet jeśli oznacza to mówienie o kimś coś dobrego."

Spoto napisał ponadto biografię rodziny Windsor, począwszy od ery wiktoriańskiej, a na księżnej Dianie kończąc. Jest także autorem biografii Jezusa oraz Świętego Franciszka z Asyżu. Ta ostatnia została wykorzystana w programie telewizyjnym wyprodukowanym dla Faith & Values Media.

Donald urodził się w New Rochelle, w Nowym Jorku. W 1966 roku ukończył Iona College. Zrobił doktorat z teologii (studia nad Nowym Testamentem) na Fordham University w 1970 roku. Nauczał teologii (mistycyzm chrześcijański i literatura biblijna) na Fairfield University, College of New Rochelle i New School for Social Research od 1966 do 1986 roku, a następnie od 1987 roku na University of Southern California. Ponadto w latach 1980-1986 był wykładowcą wizytującym w British Film Institute i National Film Theatre w Londynie.

Biografie zaczął pisać w połowie lat siedemdziesiątych.

Zasiada (lub zasiadał) w radach nadzorczych Human Rights Watch, Death Penalty Focus i Youth Law Center. Jest zdeklarowanym gejem i mieszka ze swoim mężem, duńskim artystą i szkolnym administratorem Ole Flemmingiem Larsenem, w pobliżu Kopenhagi w Danii.


Wypowiedzi o Donaldzie Spoto:

„Jeden z najbardziej przenikliwych biografów, człowiek, którego poglądy na badane kwestie są zawsze ostre jak brzytwa.” Barry Forshaw, The Times

„Amerykański pseudonaukowy plotkarz, który napisał pełne werwy, wiarygodne książki.” Michael Coveney, The Guardian


Obrazek

Autor:  ElsieMarina [ 2 listopada 2016, o 19:03 ]
Tytuł:  Re: Biografowie Marilyn

Narcissa napisał(a):

Donald Spoto: "Biograf jest zobowiązany mówić prawdę, nawet jeśli oznacza to mówienie o kimś coś dobrego."


Świetnie podsumowane. Zwłaszcza że jest sporo biografii o MM, które chciały się wypromować na obrzydliwych kłamstwach.... To zdanie powinno wisieć w gabinecie każdego początkującego biografa.

Autor:  Narcissa [ 2 listopada 2016, o 19:04 ]
Tytuł:  Re: Biografowie Marilyn

Tak, bardzo mi tym zaimponował.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/