Marilyn Monroe
http://marilyn-monroe.cba.pl/

Marilyn, ostatnie seanse
http://marilyn-monroe.cba.pl/viewtopic.php?f=12&t=209
Strona 1 z 1

Autor:  castagna [ 11 września 2015, o 11:32 ]
Tytuł:  Marilyn, ostatnie seanse

Książka "Ostatnie seanse" jest biografią beletrystyczną. Przedstawione w niej zdarzenia nie mają swojego potwierdzenia w faktach. Jest to fikcja przedstawiająca relacje Marilyn z doktorem Greensonem. Nie ma również dowodów na istnienie taśm nagranych przez MM, na podstawie których została napisana poniższa książka.

ObrazekObrazek

Niezwykła i zaskakująca zarazem książka o tajemnicy Marilyn Monroe. Zaskakująca - bo ujawnia nieznane szczegóły z życia aktorki; autor korzystał między innymi z taśm, które Monroe nagrywała dla swojego psychoanalityka, cytuje jej nieznane dotąd listy (np. do Anny Freud). Z książki dowiemy się między innymi, dlaczego w filmach Marilyn mówiła szeptem, a także jak przygotowywała się na jedno z pierwszych spotkań z Kennedym...

Niezwykła - bo napisana w oryginalny sposób; nie jest to ani kolejna powieść, ani biografia, Schneider stworzył zupełnie nowy gatunek łączący elementy fikcji i dokumentu, dzięki czemu tekst czyta się tak, jakby oglądało się film - nic zresztą dziwnego; tłem książki jest Hollywood lat 50. i 60., a przez jej karty przewija się cała plejada znakomitości i gwiazd tamtego czasu (m.in. Truman Capote, Vladimir Nabokov, Clark Gable, Yves Montand).

Schneider, choć ukazuje nieznane fakty z życia Monroe, nie stosuje tanich chwytów ani nie ucieka się do sensacji. Książka napisana jest z dużą kulturą i klasą - nieprzypadkowo znalazła się w ścisłej czołówce powieści nominowanych do nagrody Goncourtów w 2006 roku, a prawa do jej wydania zostały zakupione przez najbardziej prestiżowe wydawnictwa na świecie.Cytuj:
tłumaczenie: Jacek Giszczak
tytuł oryginału: Marilyn dernieres seances
data wydania (1 okładka): lipiec 2008 (w Polsce)
data wydania (2 okładka): 13 lutego 2012 (w Polsce)
ISBN (1 okładka): 9788324009992
ISBN (2 okładka): 978-83-240-1683-9
liczba stron: 380
wydawnictwo: Znak


źródło:
lubimyczytac.pl


zapraszam do dyskusji :)

Autor:  castagna [ 14 września 2015, o 13:09 ]
Tytuł:  Re: "Marilyn, ostatnie seanse" Michel Schneider

była to moja pierwsza książka przeczytana o Marilyn, zakupiłam ją kilka dni po premierze i od razu ją pochłonęłam (pamiętam, że jeszcze pożyczałam pieniądze od ciotki :D ), podobała mi się pewna analiza psychiczna aktorki, kilka porządnych faktów i sam styl, moim zdaniem książka ma pewien klimat, czuję do niej spory sentyment

moja ocena: 9/10, jest to jedna z moich ulubionych książek ogólnie

Autor:  ElsieMarina [ 14 września 2015, o 20:46 ]
Tytuł:  Re: "Marilyn, ostatnie seanse" Michel Schneider

To również jedna z moich ulubionych i mimo, że nie wszystkie zdarzenia w niej przedstawione to wiarygodne fakty, to według mnie książka bardzo dobrze przedstawia psychologiczny portret MM.

Autor:  HockeyGirl [ 16 lutego 2016, o 20:05 ]
Tytuł:  Re: Marilyn, ostatnie seanse

Dziś właśnie skończyłam czytać tą książkę. Książkę dostałam na imieniny, ale, że miałam sesje to musiałam książkę odłożyć na półkę :< Ale teraz w ferie zimowe ją nadrobiłam. Jest świetna :) Zaznaczyłam sobie sporo ciekawych przemyśleń Marilyn Monore :D

Autor:  castagna [ 16 lutego 2016, o 20:08 ]
Tytuł:  Re: Marilyn, ostatnie seanse

zgadzam się, książka jest fantastyczna, jedna z moich ulubionych <3 dziwne, że w Stanach jej nie wydali, ale w sumie tam rynek z książkami Marilyn i tak jest ogromny

Autor:  Bond [ 14 marca 2017, o 08:09 ]
Tytuł:  Re: Marilyn, ostatnie seanse

Z wypowiedzi wynika ze możecie ja w pełni polecić ? (w necie baaardzo rożne opinie ) bo mam zamiar wziąć się za ta książkę .

Autor:  ElsieMarina [ 14 marca 2017, o 09:24 ]
Tytuł:  Re: Marilyn, ostatnie seanse

Ja polecam ją przeczytać, ale nie jest to książka przedstawiająca fakty i o tym należy pamiętać, że to zbeletryzowana biografia.

Ten wykres powyżej zawsze mnie ciekawił. Te powiązania Greensona z innymi ludźmi.

Autor:  Bond [ 14 marca 2017, o 09:44 ]
Tytuł:  Re: Marilyn, ostatnie seanse

No jak nasza szefowa ja poleca to bezwzględnie zamawiam :)

Autor:  castagna [ 16 marca 2017, o 09:24 ]
Tytuł:  Re: Marilyn, ostatnie seanse

ja zdecydowanie polecam! i przy okazji dokument! :D

Autor:  ElsieMarina [ 17 marca 2017, o 00:20 ]
Tytuł:  Re: Marilyn, ostatnie seanse

O tak dokument koniecznie trzeba obejrzeć.

Szefowa :oops:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/